A lakásbiztosítási piacot alapjaiban forgatta fel a kormány múlt heti rendelete, mit lépnek a piaci szereplők az új szabályok megjelenése után? Milyen problémákat és milyen lehetőségeket nyitott ki a rendelet? Erről volt szó Biztosítás 2023 konferenciánk harmadik szekciójának első panelbeszélgetésén.
Az infláció, az egyre magasabb tulajdonosi megtérülési elvárásoknak való megfelelés, a szabályozási bizonytalanságok és a HR-kihívások is megoldandó problémát jelnetenek a biztosítási szektorban - derült ki Biztosítás konferenciánk vezérpaneljén, amelyen Czene Árpád (NN), Dinsdale Julianna (UNIQA), Nyilasy Bence (Wáberer) és Alexander Viktor Protsenko (Allianz Hungária) beszélgetett a szektor jövőjéről.
Nem megfelelő a magyar biztosítók elmúlt 10 évben látott dinamikája, több innovációra van szükség – emelte ki a Portfolio Biztosítás 2023 konferenciáján Juhász László, a BCG ügyvezető igazgatója, és Keszthelyi Erik, a Hungarikum Biztosítási Alkusz elnök-vezérigazgatója közös előadásukban. A szakemberek szerint nemcsak Magyarország, hanem a régió biztosítási piaca is jócskán le van maradva a Nyugattól, előadásukban kiemelték, mely területeken lehetne hatékonyabban elősegíteni a biztosítási szektor innovációját.
A biztosítóknak az értékesítésben kell fejlődni, előre lépni, az IT-oldali innovációk ebben segíthetnek - jelentette ki Biztosítás konferenciánkon tartott előadásában Szebellédy Balázs a Capgemini pénzintézeti szektorvezetője.
Nincsenek könnyű helyzetben a magyar biztosítók, bár nőtt tavaly a díjbevétel, az infláció csúnyán belerontott a képbe. Az életbiztosításokon belül a hagyományos biztosítások díjbevétele csökkent, igaz, pozitívumként emelte ki a nyugdíjbiztosításokat előadásában Erdős Mihály, a MABISZ elnöke, a Portfolio Biztosítás 2023 konferenciáján. A szakember kitért azokra a stratégiai pontokra, ahol a MABISZ szerint a biztosítási piacnak szüksége lenne a változásra.
Kihívásokkal teli évnek nézünk elébe idén is, de most nem annak kell örülni, hogy még viharos időkben is 10% körüli a megtérülésünk, hanem a szektor jövőjéről kellene érdemben beszélni - fejtette ki Kandrács Csaba, az MNB alelnöke Biztosítás konferenciánkon tartott előadásában. Ha az idei nyár is olyan aszályos lesz, mint tavaly, egy "nagyon hangos és erős" ősz jöhet, ezért a növénybiztosítások terén "beavatkozásra lehet szükség, az MNB nyitott is erre és vannak ötletei."
Bár a magyar biztosítási rendszer stabil és válságálló, defenzív és a pénzügyi szektorban a lemaradók között van. Meg kell állítani a szektor erózióját, finomhangolásra és megújulásra van szükség – mondta el előadásában Kovács Zsolt, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium miniszteri biztosa a Portfolio mai Biztosítás 2023 konferenciáján. Kifejtette, miért van szükség nagyobb penetrációra és nagyobb kockázatközösségre a biztosítási piacon és milyen változások lennének szükségesek az öngondoskodási piacon.
1500 milliárd dollárnyi potenciális új díjbevételre tehetnéánek szert a biztosítók globálisan, nagy lehetőségek rejlenek a természeti katasztrófák, a kiberbiztonság és az egészségbiztosítás területén - fejtette ki Biztosítás 2023 konferenciánk nyitóelőadásában Horváth Krisztián, a Boston Consulting Group partnere. Az elszálló hozamkörnyezeten a biztosítók is nagyot nerhetnek, ám a hitelezési piaci turbulenciák a biztosítók eredményére is negatívan fog hatni, a magas inflációs környezetben pedig komoly költségkontrollra van szükség.
Három nagy eredményrontó tényező, a kárinfláció, az aszály és az állami túladóztatás ellenére tűrhető, 36 milliárd forintos nyereséggel és 7,4%-os díjbevétel-növekedéssel zárta 2022-t a magyar biztosítási szektor az MNB hétfőn reggel megjelent éves biztosításpiaci statisztikái szerint. Alábbi elemzésünk mellett részletesen foglalkozunk a témával szerdai Biztosítás 2023 konferenciánkon is. Rekordszintű érdeklődés mellett zajlik a szakmai esemény, az utolsó helyek még kiadók, érdemes regisztrálni.
2023. július 1-jén a Hungarikum Alkusz Cégcsoport négy tagvállalata, a HUNInsurance Kft., a HUNPartner Kft., a HUNPénzügyi Tervező Kft., valamint a HUNRisk.hu Kft. egyesül a Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt.-vel - közölte a cégcsoport.
A tavalyi negyedik egyedévben 8 százalékkal emelkedett a személyautók átlagos kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási állománydíja 2021 azonos időszakához képest. A kárráfordítások eközben egy év alatt 13 százalékkal nőttek, a szervíz- és alkatrészköltségek drágulása és a devizaárfolyam-változás hatásaként – áll az MNB friss KGFB-indexében.
Több tényező is arra mutat, hogy komoly változásoknak néz elébe a hazai biztosítási piac. A kormányzat, az MNB, a MABISZ és az alkuszok is elérkeztek ahhoz a ponthoz, mely újabb lendületet adhat az elmúlt években téli álomba merült szektornak. A Biztosítási Elemző Központ - több vezető biztosító véleményét - is tartalmazó összefoglalója izgalmas és kihívásokkal teli időszakot vetít előre, mely a teljes lakosságot érinteni fogja.
Ahogy a régiós bankpiacon az OTP a legnagyobb akviráló, úgy jó esély van arra, hogy a biztosítási piacon hamarosan a magyar állam és a nevében eljáró Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. lesz a legnagyobb felvásárló. Az első lépéseket az Aegon és az Union biztosítók 45%-ának már lezárt és a Posta Biztosító 67%-ának még folyamatban lévő megvásárlásával már megtette a magyar állam, de messze még a cél, az 50% fölötti hazai tulajdon elérése. Ebből a szempontból is érdekes a Deloitte friss tanulmánya, amely bemutatja a közelmúltban megvalósult régiós biztosítási piaci tranzakciókat és az egyes résztvevők mozgatórugóit. A magyar tulajdonosok biztosításpiaci terjeszkedésével szerdai Biztosítás 2023 konferenciánkon is foglalkozunk.
Az ismert katolikus pap és népszerű mentálhigiénés szakember, Pál Ferenc atya is előadást tart a Portfolio március 8-ai Biztosítás 2023 konferenciáján. Nem készül videó, és online közvetítést sem adunk az előadásáról, ezért aki hallani szeretné sokak Pálferijének a gondolatait napjaink egyik aktuális témájáról, a biztonságról, annak feltétlenül ott a helye rendezvényünkön.
Tavaly messze az infláció mértéke alatt, 7,6%-kal növekedett a magyar biztosítási piac díjbevétele – közölte szerdai sajtótájékoztatóján saját tagjainak adatait a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ). Az MNB várhatóan hétfőn teszi közzé részletesebb biztosításpiaci adatait. Tavaly a 112 milliárdos biztosítási adó mellett 51 milliárdos új pótadót fizethetett a szektor, idén stagnáló díjbevételek mellett is 124, illetve 85 milliárd forintra kúszhat fel ez a kettő, amivel könnyen veszteségessé válhat az ágazat. A MABISZ stratégiai ajánlásokat fogalmazott meg és együttműködést kezdeményezett a jogszabályalkotókkal, ennek részleteit is bemutatták a sajtóeseményen.
Riasztóan fogy a magyar lakosság, feje tetejére állt a társadalom demográfiai szerkezete. 30 év múlva minden harmadik magyar 65 év feletti lesz, miközben kiugróan sok a méltánytalanság és a fenntarthatatlan elem az állami nyugdíjrendszerben. A fenyegető nyugdíjkatasztrófa várható hatásait jelentősen tompíthatná egy fejlett hazai öngondoskodási kultúra és egy jól működő piaci tőkefedezeti rendszer. A ma erre hivatott életbiztosítások, nyugdíjpénztárak és NYESZ-számlák statisztikái azonban lesújtó képet mutatnak: csökken a penetráció, és egyre kisebb e hosszú távú megtakarítások aránya a magyar lakosság pénzügyi eszközein belül. A témával részletesen foglalkozunk március 8-ai Biztosítás 2023 konferenciánkon, érdemes regisztrálni.
Kecskeméten tett bejelentést Lázár János.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Furcsa eszközöket fedeztek fel az orosz katonák.
Ukrajnában már beváltak ezek a fegyverek.
Finanszírozásról és pályázati lehetőségekről is szó volt a Portfolio novemberi eseményén.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?